Jesteś tutaj: Klient indywidualny > Artykuł > Pomożemy z wirusami na smartfonie i złośliwym oprogramowaniem

Pomożemy z wirusami na smartfonie i złośliwym oprogramowaniem


Wydaje Ci się, że możesz mieć wirusa na swoim smartfonie?

Ten przewodnik podpowie Ci na co uważać i jak się zabezpieczyć. Omówimy również sposoby usuwania złośliwego oprogramowania ze smartfona.

Wszyscy słyszeliśmy o zainfekowaniu komputerów i laptopów wirusami. Ale czy myślałeś o możliwości zarażenia wirusem swojej komórki?

Obecnie na całym świecie sprzedaje się sześć razy więcej smartfonów niż komputerów stacjonarnych i laptopów. Wiele osób spędza więcej czasu przy użyciu smartfona niż komputera. Używamy naszych smartfonów do bankowości internetowej i wprowadzamy dane osobowe, takie jak dane kontaktowe i dane dotyczące płatności. Co więcej, smartfony są bardzo osobiste: zbierają wszelkiego rodzaju dane, takie jak np. nasza lokalizacja (GPS), czy preferencje zakupowe. Biorąc pod uwagę wszystkie te dane dostępne na smartfonie, nic dziwnego, że przestępcy próbują się do nich dostać. Dlatego w ciągu ostatnich kilku lat szkodliwe aplikacje zaczęły być również problemem dla użytkowników smartfonów. Szczególnie niebezpieczne są programy zaprojektowane do potajemnej kradzieży Twoich danych osobowych jest to tak zwany phishing. Pojawiły się również wirusy, które wykorzystują Twój telefon do nawiązywania połączeń o podwyższonej opłacie bądź wysyłania dodatkowo płatnych wiadomości tekstowych, a prawdziwą plagą są strony internetowe wyłudzające dane osobowe lub nakłaniające do pobrania lub zakupu fałszywych aplikacji.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz zabezpieczyć swój smartfon, postępując zgodnie z kilkoma podstawowymi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa:

  • Trzymaj się oficjalnego sklepu z aplikacjami,
  • Unikaj usuwania zabezpieczeń producenta,
  • Uważaj na pirackie oprogramowania i dokładnie sprawdzaj uprawnienia przed zainstalowaniem aplikacji.
  • Sprawdzaj strony na których podajesz swoje dane osobowe.
  • Sprawdzaj koszt wiadomości wysyłanych na krótkie 4-5 cyfrowe numery.
  • Twórz kopie bezpieczeństwa swoich danych takich jak zdjęcia, kontakty, wiadomości itp. W chmurze lub na komputerze.

Ale co powinieneś zrobić, jeśli myślisz, że już możesz mieć wirusa w telefonie?

 

Użytkownicy Androida – bądźcie czujni!

Obecnie szacuje się, że 99% mobilnego złośliwego oprogramowania atakuje smartfony z systemem Android. Nie oznacza to, że Android jest mniej bezpieczny w porównaniu z iOS, tyle tylko, że jest bardziej tolerancyjny i wiele uzależnia od decyzji użytkownika. W przypadku systemu iOS zweryfikowane aplikacje można instalować wyłącznie z oficjalnego sklepu. Google również weryfikuje aplikacje, zanim trafią do sklepu. Android w telefonie  ponownie weryfikuje aplikacje, ale jeżeli użytkownik tak zadecyduje może je również instalować spoza sklepu Google Play. W systemie Android należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć złośliwych aplikacji.

Ponieważ złośliwe oprogramowanie jest głównie problemem w systemie Android, niektóre wskazówki zawarte w tym artykule dotyczą urządzeń właśnie z tym systemem. Jednak użytkownicy systemu iOS również mogą wykonać większość tych samych instrukcji, aby rozpoznać zagrożenie.

 

Fałszywe smartfony ze złośliwym oprogramowaniem

Ponieważ popularność smartfonów z wyższej półki stale rośnie, niektórzy importują fałszywe czy też podrabiane smartfony. Wyglądają i ważą dokładnie tak samo, jak wysokie modele znanych marek. Jednak ich parametry znacząco się różnią od oryginału i często są one wypełnione złośliwym oprogramowaniem.

Oto jak rozpoznać fałszywy smartfon

  1. Nie kupuj telefonu bez znajomości funkcji, których możesz oczekiwać od oryginalnego urządzenia. Zapoznaj się z interfejsem użytkownika i unikalnymi dołączonymi aplikacjami. Przestępcy radzą sobie z klonowaniem, ale często robią to źle.
  2. Podrabianie iPhone’ów jest trudne. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy iPhone jest prawdziwy, jest kliknięcie ikony sklepu z aplikacjami. Jeśli zostaniesz zabrany do sklepu Android, to znaczy że jest fałszywy. Na wypadek, gdyby oszuści wymyślili sposób na skopiowanie interfejsu użytkownika sklepu z aplikacjami, wyszukaj tylko aplikacje Apple, takie jak Keynote, Numbers i Pages. Jeśli nie możesz ich znaleźć, iPhone jest zwykłą podróbką.
  3. Telefony z systemem Android są najłatwiejsze do podrobienia. Jednak zgubna jest cena. Podmioty sprzedające sklonowane smartfony są zainteresowane jak najszybszą ich sprzedażą. Dlatego sprzedają je po znacznie niższej cenie niż cena rynkowa. Jeśli widzisz świetną ofertę na nowym smartfonie, zadaj sobie pytanie, dlaczego jest tak tani.

Fajnie byłoby mieć najnowszy smartfon. Jednak tracisz na braku gwarancji. Ponadto ryzykujesz utratę poufnych danych, a nawet dostępu do serwisów społecznościowych. Po prostu nie warto.

 

Ratunku!!! Po wejściu na stronę wyskoczył mi komunikat o wirusie

Jeśli przeglądasz strony internetowe, możesz napotkać oszustwo typu scareware. Przede wszystkim, jeśli trafiłeś na taką stronę to po wyświetleniu wyskakującego komunikatu o wirusie na Twoim telefonie, nie panikuj. Jeśli przeglądasz internet, jest całkiem możliwe, że natrafiłeś na fałszywe wyskakujące okienka udające programy antywirusowe.

Jeśli podczas przeglądania Internetu zobaczysz ostrzeżenie o wirusie, prawdopodobnie Twój telefon działa prawidłowo. Niestety, właśnie spotkałeś fałszywe oprogramowanie udające antywirusa – oszustwo internetowe. Ktoś właśnie próbuje przekonać Cię, że Twój telefon jest zainfekowany i „koniecznie” musisz zainstalować „specjalnie dla Ciebie przygotowany” program, który „pomoże” usunąć Ci tego wirusa. Przede wszystkim – nie instaluj żadnego oprogramowania i nie podawaj żadnych swoich danych, tak zwana „aplikacja antywirusowa” zwykle jest złośliwa. Po prostu zamknij stronę internetową i uruchom ponownie przeglądarkę internetową w smartfonie (lub cały smartfon), dodatkowo wyczyść pliki cookies, a nawet historię przeglądarki. Powinieneś szczególnie uważać. Nie podawaj żadnych wrażliwych danych: osobowych, czy płatności, gdyż przestępcy najprawdopodobniej wykorzystają je do obciążeń twojego konta bankowego.

Po zamknięciu strony internetowej postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w dalszej części tego artykułu. Warto również dokładnie sprawdzić, czy w telefonie nie ma wirusów za pomocą zaufanej aplikacji antywirusowej do skanowania telefonu. Nigdy nie używaj aplikacji reklamowanej w wyskakującym okienku.

 

Przeczytaj również o objawach wirusa w telefonie, oraz jak usunąć wirusa z telefonu

 

Artykuł powstał w oparciu o https://www.giffgaff.com/blog/how-to-recognise-viruses-amp-malicious-apps-on-your-smartphone/

Aktualności Wykaz stron internetowych, z których korzystanie nie wpływa ...
„TeleGO Sp. z o.o. informuje, że w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 16.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestr... Czytaj dalej
Aktualności Zmiany w roamingu od 15 maja 2024r.
Szanowni Państwo, Informujemy, że z dniem 15 maja 2024 r. wchodzą w życie zmiany dla Abonentów korzystających z usług telekomunikacyjnych w roamingu ... Czytaj dalej
Aktualności Zmiana archiwalnych cenników TeleNovum
Szanowni Państwo Na podstawie art. 61 ust. 51 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, Spółka informuje, że z dniem 1 lutego 2024 ... Czytaj dalej
Aktualności Zmiany stawek w roamingu od 1 stycznia 2024r.
Szanowni Państwo, Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie zmiany dla Abonentów korzystających z usług telekomunikacyjnych w roam... Czytaj dalej
Aktualności Zmiany w Regulaminach świadczenia Usług telekomunikacyjnych ...
Szanowni Abonenci, TeleGO Sp. z o.o. informuje, iż z dniem 25 września 2023 r. zmianie ulegną wskazane niżej regulaminy świadczenia usług telekomun... Czytaj dalej
Aktualności Zmiany w roamingu od 01 czerwca 2023r.
Szanowni Państwo, Informujemy, że z dniem 1 czerwca 2023 r. wchodzą w życie zmiany dla Abonentów korzystających z usług telekomunikacyjnych w roami... Czytaj dalej
Aktualności Zmiany w roamingu od 15 maja 2023r.
Szanowni Państwo, Informujemy, że z dniem 15 maja 2023 r. wchodzą w życie zmiany dla Abonentów korzystających  z usług telekomunikacyjnych w roamin... Czytaj dalej
Aktualności Zmiany w roamingu od 1 stycznia 2023
TeleGO Sp. z o.o. informuje, że z dniem 1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie zmiany dla Abonentów korzystających  z usług telekomunikacyjnych w roamingu... Czytaj dalej